Mektup Zarfı Nasıl Yapılır?

Mektup yazarken kullanılan zarfı kendiniz yapabilirsiniz. Peki, mektup zarfı nasıl yapılır? Adım adım sırasıyla inceleyelim.

Gereksinimler

Mektup zarfı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit. Kalın bir kağıt, makas, cetvel, kalem, yapıştırıcı veya yapışkanlı bant yeterli olacaktır. Kaynağınıza göre kağıdın kalınlığı değişebilir, ancak en uygun kağıt boyutu A4’tür. Makasınızın keskin ve düzgün bir şekilde kesmesi için zımparalayarak hazırlayabilirsiniz.

Adım adım mektup zarfınızı yapabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri hazırladıktan sonra, artık sıradaki adıma geçebilirsiniz.

Adım 1: Kağıdınızı Hazırlayın

Mektup zarfı yapmaya başlamak için öncelikle kalın bir A4 boyutundaki kağıt kullanmanız gerekiyor. Kağıdınızı yatay olarak yerleştirin ve alt kenarından yaklaşık 2,5 cm kadarını işaretleyin. Bu işaretlediğiniz kısmı üst kenara doğru katlayın. Bu sayede kağıdınızın alt kısmı daha kısa hale gelecektir.

Bu işlemi yapmadan önce kağıdınızın boş bir alanı olmalıdır. Eğer üzerinde yazı varsa işleme geçmeden önce yeni bir kağıt kullanın. Bu sayede zarfınız daha temiz ve düzgün görünecektir.

Bu adımı tamamladıktan sonra şimdi sıra diğer adımlara geçmeye geldi.

Adım 2: Kenarlarınızı Yanlardan Katlayın

Mektup zarfı yapımı için adım adım ilerlediğimizde, ikinci adımda yapılacak işlem kağıdın sol ve sağ kenarlarını yaklaşık 1,5 cm kadar ortaya doğru katlayın ve düzeltin. Bu basit işlem sayesinde kağıdınız daha sağlam olacak ve mektubunuz zarf içerisinde düzgün görülecektir.

Adım 3: Üst Kenardan Katlayın

Kağıdınızın üst kenarını son yaptığınız orta katlama çizgisine doğru katlamak için, üst kenarınızı yerine getirdiğiniz katlama çizgisine doğru katlamak için uygun şekilde yerleştirin. Kenarları düzgünleştirin ve keskin bir kat yapmak için bir kalem kullanın. Sonra kağıdınızın üst kısmını düzgünleştirmek için bir cetvel kullanın. Bu adımı tamamladığınızda kağıdınızın üst kısmı tamamen katlanmış ve mektup zarfı şeklini almış olacak.

Adım 4: Üst Köşeleri İçe Doğru Katlayın

Kağıdın üst köşeleri artık zarfın üst kısmını oluşturacak. Öncelikle üst köşeleri alt kısımdaki katlama çizgisine doğru içe doğru katlayın. Bu sayede zarfınızın üst kısmı daha düzgün ve simetrik görünecektir. Üst köşeleri katladıktan sonra kağıdın diğer taraflarını düzleştirmeyi unutmayın.

Eğer zarfınızda ciddi bir özen gösteriyorsanız, çizgi veya çubukların kullanımı katlayacak yerleri ayırt etmenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu adımda ölçüm yapmak yardımcı olacaktır. Örnek olarak, üst köşeleri kağıdın üst kenarından belirli bir sayıda santimetre uzaklıkta katlama çizgisine doğru içe doğru katlayabilirsiniz.

Adım 5: Kenarları Birleştirin

Kağıdınızın alt kenarında yaptığınız katlamayı, üst kısmın ortasında bulunan katlama çizgisinin üzerine getirin ve alt kenarı üst kısmındaki katlama çizgisi üzerine yapıştırın. Bu sayede zarfın alt kısmı tam oturacaktır ve zarfınızı daha iyi tutacaktır. Eğer yapıştırıcı kullanmıyorsanız, yapışkanlı bant kullanarak zarfınızı yapıştırabilirsiniz. Bu adımı tamamladığınızda, artık zarfınız tamamen hazır!

Zarfınız Hazır!

Tüm adımları takip ederek kendinize özel bir mektup zarfı yapmayı başardınız. Şimdi sıra geldi mektubunuzu zarfa koymak ve yazdığınız kişiye göndermek için. Mektubunuzu zarfa koyarken düzenli bir şekilde katlamaya özen gösterin ve mektubunuzun zarfın içine tam olarak oturduğundan emin olun. Ayrıca mektubunuzda kullanacağınız posta pulunu da zarfın ust kısmına yapıştırmayı unutmayın.

Eğer mektubunuzun içeriğini önceden düşünmediyseniz, bir kağıda kısa bir özet yazarak mektubunuzu düzenleyebilirsiniz. Bu sayede mektubunuz daha anlamlı ve düzenli bir şekilde yazılıp gönderilebilir.

Artık mektup zarfınız hazır ve mektubunuzu göndermeye hazırsınız. Kendi el yazınızla ve kendinize özel bir zarf ile gönderdiğiniz mektup, alıcısında özel bir yer edinecektir.

Yorum yapın