Ağlayan Kek Nasıl Yapılır?

Ağlayan kek, son zamanlarda popüler olan ve özel bir görünüme sahip olan bir kek türüdür. Kekin üzerindeki jöleli sos sayesinde damla şeklinde gözyaşlarına benzer bir görünüm elde edilir. Ağlayan kek yapımı oldukça kolaydır ve adım adım yapılırsa herkes başarabilir.

Ağlayan kek yapmak için ilk olarak kek hamurunu hazırlamak gerekir. Bunun için un, şeker, vanilya özütü, kakao, yumurta, süt, sıvı yağ ve kabartma tozunu bir karıştırma kabına ekleyin ve malzemelerin tamamını iyice karıştırın. Hazırladığınız kek hamurunu yağlanmış bir kek kalıbına dökün ve 170 derece önceden ısıtılmış fırında pişirin.

Kek piştikten sonra fırından çıkarın ve soğuması için bekletin. Bu sırada jöleli sosu hazırlayın. Bunun için jelatinleri sıcak suya ekleyin ve iyice karıştırarak eritin. Daha sonra marmelatı da ekleyip karıştırın.

Jöleli sos hazır olduktan sonra soğumuş olan kekin üzerine dökün ve buzdolabında bir süre bekletin. Bu sayede jöleli sos keke bütünüyle nüfuz edecektir. Kek tamamen soğuduktan sonra kalıbından çıkarın ve servis yapmaya hazır hale getirin.

Servis yaparken, keki dilimleyin ve jöleli sosun bir kısmını her bir dilim üzerine dökün. Böylece damla şeklinde gözyaşlarına benzer bir görünüm elde edeceksiniz.

Ağlayan Kek Nedir?

Ağlayan kek, son zamanlarda sıkça tercih edilen bir kek çeşidi haline gelmiştir. Adını gözyaşı damlalarına benzer jöleli sos kaplamasından almaktadır. Kekin üzerindeki bu jöleli sos, keki damla şeklinde süsleyerek, oldukça şık bir görünüm sunar. Ağlayan kek, normal keklerden farklı bir lezzet sunmaktadır ve özellikle özel günlerde sunulabilecek lezzetli ve gösterişli bir alternatif sunar. Ağlayan kek yapımı oldukça kolaydır ancak şık bir sunum için jelatinli sosun hazırlanması daha dikkat gerektirir.

Ağlayan Kek Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Ağlayan kek yapmak için gerekli malzemeler oldukça basit. Un, şeker, vanilya özütü, kakao, yumurta, süt, sıvı yağ ve kabartma tozu temel kek malzemeleri olmakla birlikte, jöleli sos hazırlamak için jelatin, marmelat ve su da gerekiyor. Bu malzemelerle birlikte, ağlayan kek için gerekli malzemeler tamamlanmış oluyor.

Malzemeleri tam bir listeleme şeklinde düşünecek olursak şöyle sıralamak mümkündür:

 • 2 su bardağı un
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 1 paket vanilya özütü
 • Yarım su bardağı kakao
 • 2 adet yumurta
 • 1 su bardağı süt
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket jelatin
 • Yarım su bardağı marmelat
 • 1 su bardağı su

Gerekli malzemeler hazırlandıktan sonra, ağlayan kek yapımına başlanabilir.

Ağlayan Kek Nasıl Yapılır?

Ağlayan kek yapımı oldukça kolaydır. İlk olarak kek malzemelerini hazırlamanız gerekiyor. Bunlar; un, şeker, vanilya özütü, kakao, yumurta, süt, sıvı yağ ve kabartma tozu şeklindedir. Tüm malzemeleri bir kapta karıştırarak kek hamurunu hazırlayın. Ardından, yağlanmış ve hazırladığınız kek hamurunu dökün. Keki 170 derece önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 30-35 dakika kadar pişirin. Pişen keki kalıbından çıkararak soğuması için bekleyin. Ayrı bir kapta jelatinleri sıcak suya ekleyerek eritin. Daha sonra marmelat ile karıştırarak jöleli sosu hazırlayın. Jöleli sosu kekin üzerine dökün ve buzdolabında bekletin. Ağlayan Kek hazır olana kadar en az bir saat bekletmek gerekiyor. Servis yapmadan önce keki kalıbından çıkarın ve slice halinde servis edin.

2. Hamuru yağlanmış bir kek kalıbına döküp 170 derece önceden ısıtılmış fırında pişirin.

Ağlayan kek yapımının en önemli aşaması, kek hamurunun hazırlanmasıdır. Hamuru hazırlamak için un, şeker, vanilya özütü, kakao, yumurta, süt, sıvı yağ ve kabartma tozu gibi malzemeleri bir araya getirin. Malzemeleri karıştırırken topaklanmamasına dikkat edin.

Hazırladığınız kek hamurunu yağlanmış bir kek kalıbına dökün. Kalıbın tamamen dolması için hamuru eşit şekilde dağıtın. Keki fırında pişirmek için 170 derece önceden ısıtılmış fırına koyun. Kek, yaklaşık olarak 30-35 dakika boyunca pişirilmelidir.

Keki fırından çıkarmadan önce, kürdan testi yaparak kekin tamamen pişip pişmediğinden emin olun. Kekin piştiğinden emin olduktan sonra, fırından çıkararak soğumaya bırakın. Artık ağlayan kek yapımının diğer aşamalarına geçebilirsiniz.

3. Pişen keki kalıbından çıkararak soğumaya bırakın.

Ağlayan kek yapımının üçüncü adımı, pişmiş keki kalıbından çıkararak soğumaya bırakmaktır. Kekin kalıptan çıkarılması için en az 10 dakika bekleyin. Bu sayede kek, kalıptan kolayca çıkarılabilir ve şeklinin bozulması önlenir. Soğuma işlemi tamamen oda sıcaklığında gerçekleştirilmelidir. Keki soğuturken, ağlayan kekin jöleli sosu hazırlanabilir. Pişen kekin üzerine dökülecek olan sosun kıvamı, jöleli sos hazırlanırken belirlenir. Daha yoğun bir sos için daha fazla jelatin, daha sulu bir sos için daha az jelatin kullanılabilir.

4. Jelatinleri sıcak suya ekleyerek eritin, ardından marmelat ile karıştırın.

Yarım su bardağı suyu bir kaba dökün ve üzerine 1 yemek kaşığı jelatin ilave edin. Jelatinleri suyun içinde bir süre bekletin ve şişmesini sağlayın. Daha sonra su kaynatılıp ocaktan çıkarıldığında jelatinleri eritmek için suya ekleyin ve karıştırın. Sıcakken sekiz yemek kaşığı marmelat ile birlikte karıştırın. Bu karışımın homojen olması için iyice çırpın. Böylece, gözyaşı damlaları şeklindeki jöleli sosu hazırlamış olacaksınız.

5. Jöleli sosu hazırladıktan sonra kekin üzerine dökün ve buzdolabında bekletin.

Ağlayan kek yapımının en önemli aşamalarından biri de jelatinli jölenin hazırlanmasıdır. Jelatinleri sıcak suda eriterek marmelatla karıştırın ve homojen bir karışım elde edene kadar çırpın. Pişmiş ve soğumuş kekin üzerine jöleli sosu dökün ve buzdolabında en az 1 saat boyunca bekletin. Bu sayede kekin üzerinde damla şeklinde gözyaşları oluşacaktır. Ağlayan keki servis yapmadan önce kalıbından çıkararak dilimleyin ve jöleli sosun bir kısmını dilimlerin üzerine dökün. Misafirleriniz, ağlayan kekin ilginç görüntüsüne hayran kalacaklar!

6. Servis yapmadan önce keki kalıbından çıkarın.

Ağlayan keki servis yapmadan önce kalıbından çıkarmak oldukça önemlidir. Bunun için öncelikle kekin soğumasını bekleyin. Daha sonra keki çıkarmak için kalıbın etrafını bıçakla hafifçe çevirin ve ters çevirerek keki kalıptan çıkarın. Eğer kek kalıba yapışmışsa, kalıbı hafifçe sallayarak kekin kalıptan ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Keki çıkardıktan sonra, dilimlemek için hazırdır. Dilimleri servis tabağına alın ve jöleli sosun bir kısmını üzerlerine dökün. böylece gözyaşı damlaları şeklindeki ağlayan kekiniz hazır olacaktır.

Ağlayan Kek Nasıl Servis Yapılır?

Ağlayan keki servis yapmak oldukça kolay! İlk olarak, ağlayan keki kalıbından çıkarın ve dilimleyin. Kek dilimlerini servis tabağına yerleştirin. Ardından, jelatinli sosun bir kısmını kek dilimlerinin üzerine dökün. Bu sayede kek dilimlerinin üzerinde gözyaşı damlaları şeklinde bir görünüm oluşacaktır. Eğer isterseniz, üzerine sevdiğiniz meyveleri veya antep fıstığı gibi malzemeleri de katabilirsiniz. Servis yaparken, misafirlerinize bu lezzetli ve özel kek çeşidi hakkında bilgi vermekten çekinmeyin. Ağlayan kekin farklı sunumu, konuklarınızın dikkatini çekecek ve herkesi şaşırtacaktır!

Yorum yapın