Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır?

Arabaşı çorbası, Türk mutfağının en özel yemeklerinden biridir ve herkesin damak tadına hitap eder. Soğuk havalarda içi ısıtan, leziz ve doyurucu bir çorba olan arabaşı, evde de kolaylıkla yapılabilir. Bunun için gerekli malzemeler; kuzu ya da dana eti, pirinç, soğan, sarımsak, domates, salça, tuz, karabiber, pul biber ve su’dur. Eti haşlayıp küçük küpler halinde doğrayın, pirinci yıkayıp süzün, soğanlar ve sarımsakları doğrayın. Kısık ateşte yaklaşık bir saat boyunca pişirdikten sonra, üzerine tereyağı ve pul biber ekleyerek sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

Gerekli Malzemeler

Arabaşı çorbası yapmak için gereken malzemeler şunlardır:

Kuzu ya da dana eti 1 kilogram
Pirinç 1 su bardağı
Soğan 2 adet
Sarımsak 4 diş
Domates 2 adet
Salça 2 yemek kaşığı
Tuz 1 çay kaşığı
Karabiber 1 çay kaşığı
Pul biber 1 çay kaşığı
Su 1,5 litre

Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra arabaşı çorbasını yapmaya hazırsın.

Çorba Hazırlığı

Arabaşı çorbası yapmak için öncelikle eti haşlayıp suyunu süzüp küçük küçük doğrayın. Pirinci iyice yıkayıp süzün. Soğanları ve sarımsakları doğrayın.

Bu aşamada kullanacağınız malzemelerin tamamını önceden hazır etmeniz daha sonra pişirme sürecinde size kolaylık sağlar.

Soğanları ve sarımsakları kavurma aşamasına kadar hazırlayabilirsiniz. Eti de haşlayıp doğradıktan sonra süzgeçte bekletirseniz hem daha kolay doğranır hem de fazla suyu süzülmüş olur.

Pirinci yıkadıktan sonra süzgeçte bekletip iyice suyunun süzüldüğünden emin olduktan sonra kullanın. Hazırlık aşaması tamamlandığında çorba yapımına geçebilirsiniz.

Soğanları Kavurma

Arabaşı çorbası yaparken ilk olarak bir tencereye yağı alıp soğanları kavurmak gerekiyor. Soğanların kavrulması çorbanın lezzetini arttıracak önemli bir adımdır. Soğanları yüksek ateşte kavurmak, onların lezzetini açığa çıkaracaktır. Ardından sarımsakları ekleyip biraz daha kavurmaya devam edin. Bu sayede çorbanın lezzetini daha da arttırabilirsiniz. Soğanları ve sarımsakları kavururken zamanlamaya dikkat etmek önemlidir, yakmamak için sürekli karıştırmaya özen gösterin.

Etleri Ekleyin

Doğranmış etleri kavurmak için hazırladığınız soğan ve sarımsaklı karışımın üzerine ekleyin. Etlerin rengi dönüşene kadar yaklaşık 10-15 dakika boyunca kavurun. Bu aşamada etlerin öz suyunu salmasına izin verin ve suyunu çekene kadar kavurmaya devam edin. Eğer arzu ederseniz, etlerinizi biraz daha lezzetlendirmek için tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz.

Domates ve Salça Ekleme

Domates ve Salça Ekleme

Bu adımda, kavurduğunuz soğan ve sarımsakların üzerine küçük küpler halinde kestiğiniz domatesleri ekleyin. Domateslerin suyunu çekene kadar birkaç dakika pişirin. Daha sonra salçayı ilave edin ve karıştırın. Bu aşamada çorbaya gerekli kıvamı vermek için biraz su da ekleyebilirsiniz. Malzemelerin tamamen karışması için birkaç dakika daha pişirin. Ardından doğranmış etleri ekleyebilirsiniz ve etlerin renk değiştirmesine kadar pişirmeye devam edin. Bu aşamada çorbaya gerekli baharatları ve pirinci ekleyerek, kısık ateşte yaklaşık bir saat pişirmeye devam edin. Son olarak, sıcak servis edileceği zaman üzerine tereyağı ve pul biber ekleyebilirsiniz.

Çorba Pişirme

Çorba hazırlığı tamamlandıktan sonra çorba pişirme aşamasına geçebilirsiniz. Kavurduğunuz malzemelerin üzerine yıkanmış pirinci ekleyin. Ardından, suyu, tuzu, karabiberi ve pul biberi ilave edin. Tüm malzemeleri güzelce karıştırın ve kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra ocak ayarını kısın ve çorbanın suyunu yavaş yavaş çektirmeye devam edin. Bu işlem yaklaşık bir saat sürecektir. Çorbanızın pişip pişmediğini kontrol etmek için arada bir karıştırabilirsiniz. Pişen çorbanızı sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.

Servis

Çorba pişirme süresince, arada çorbanızın kıvamına bakmalısınız. Eğer çorba servis edilecek kıvama geldiyse ocaktan alın. Servis yaparken, her tabağa önceden hazırladığınız pul biberli tereyağını ekleyebilirsiniz. Bunun için tavada biraz tereyağı eritip içerisine pul biber ekleyin ve karıştırın. Çorbaların üzerine bu karışımı dökerek servis yapabilirsiniz. Ayrıca yanında taze ekmekle servis yapmanız tavsiye edilir. Afiyet olsun!

Yorum yapın