Ekmek Kadayıfı Tarifi

Ekmek kadayıfını yapmak sanıldığı kadar zor değil. Yapımı oldukça basittir ve lezzeti de bir o kadar güzeldir. Kadayıfın hazırlanması ve ekmek dilimlerinin kullanılmasıyla yapılan bu tatlı, hafif ve leziz bir seçenek olabilir. Yapımı için gerekli olan malzemeler arasında kadayıf tel, ekmek, şeker, su ve limon yer almaktadır. Siz de evinizde bu tatlıyı hazırlamak isterseniz, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Yalnızca birkaç basit adımla misafirlerinizi ve ailenizi şaşırtacak bir tatlı hazırlamak mümkündür.

Gerekli Malzemeler

Kadayıf yapmak için gereken malzemeler:

  • 500 gram tel kadayıf
  • 200 gram tereyağı (eritilmiş)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • 1 adet ekmek (dilimlenmiş)
  • 200 gram ceviz (iri kıyılmış)

Kadayıfın hazırlığından, şerbetin yapımına kadar her aşamada malzemelerin doğru oranda kullanımı, ekmek kadayıfının lezzeti ve dokusu için önemlidir.

Tarif Başlangıcı

Ekmek kadayıfı yapmak oldukça kolaydır ve lezzeti de harikadır. İlk adım, kadayıfın hazırlanmasıdır. Bunu yapmak için, kadayıfı küçük parçalara ayırmanız gerekiyor. Kadayıfa birkaç çay kaşığı eritilmiş tereyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bu işlemin ardından, kadayıfın hamuru oluşacaktır. Yoğurma işlemi için, kadayıfın hamurunu iyice çekiştirin. Daha sonra kadayıfın şeritler halinde kesilmesi gerekir. Şeritlerin kalınlığı, kişisel tercihe bağlıdır.

Diğer bir önemli aşama, şerbetin hazırlanmasıdır. Şerbeti yapmak için, su ve şekeri bir tencereye koyun ve kaynatın. Şimdi, limon suyu ve vanilya ekleyebilirsiniz. Şerbet hazırlandıktan sonra, soğuması için bir kenara koyun.

Ekmek kadayıfın yapımına başlamadan önce, ekmek dilimlerini hazırlamak gerekiyor. 4-5 cm kalınlığında ekmek dilimleri kesin ve kareler halinde doğrayın. Kabartma tozu ve yumurta sarısıyla karıştırılmış sütü ekmek dilimlerinin üzerine dökün. Ekmek dilimleri iyice ıslanana kadar bekletin.

Şimdi sıra geldi ekmek kadayıfını hazırlamaya. Bir tava yağlayın ve tavanın altını iyice ısıtın. Ekmek dilimlerini tavada kızartın. Bu işlemin ardından, kadayıfın şeritlerini bir tabakta karıştırın ve kızartılmış ekmek dilimlerini tabağa yerleştirin. Şerbeti ekmek kadayıfının üzerine gezdirin ve dinlenmeye bırakın.

Kadayıfın Hazırlanışı

Kadayıfın hazırlanışı, ekmek kadayıfının doğru şekilde yapılması için oldukça önemlidir. İlk olarak, kadayıfın dokusu uygun hale gelene kadar özenle elle çekilmesi gerekmektedir. Kadayıfın çekilmesi sırasında, un ve irmik kullanılarak yapışkanlığı kontrol edilebilir. Kadayıf hamurunun yeterince yoğurulması, ekmek kadayıfının kabarmasına yardımcı olur. Kadayıf hamuru hazır olduğunda, şeritler halinde kesilir ve ardından fırın tepsisine dizilir. Kadayıfların altına yağlı kağıt yerleştirerek yapışmalarını önleyebilirsiniz. Kadayıf şeritleri, fırında 200 dereceye ayarlanmış bir sıcaklıkta altın rengine kadar pişirilir.

Kadayıfın Yoğurulması

Kadayıf hamurunun yoğurulması oldukça önemlidir. Yoğurma işlemi, hamurun kıvamını alması ve şeritlerin kolayca ayrılabilmesi için gereklidir. Yoğurma işlemi için öncelikle kadayıf teliyle kesilmiş hamur şeritleri ufalanmalı ve geniş bir kaba aktarılmalıdır. Ardından üzerine oda sıcaklığında eritilmiş tereyağı eklenerek, elinizle kadayıf hamurunu yoğurmanız gerekiyor. Yoğurduğunuz hamurun kolay şekil alması için, hamurun üzerine biraz su serperek tekrar yoğurabilirsiniz. Hamurun hazır olması için yaklaşık 15-20 dakika boyunca yoğurmanız yeterli olacaktır. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamurun dinlenmesi ve kadayıf şeritlerinin kesilmesi işlemine geçilebilir.

Kadayıf Şeritlerinin Kesilmesi

Kadayıf hamuru hazırlandıktan sonra, kadayıfın şeritler halinde kesilmesi gerekmektedir. Bu işlem için, kesilecek şeritlerin kalınlığına dikkat edilmelidir. Kadayıfın her tarafının eşit şekilde kesilmesi için düzgün bir bıçak kullanılmalıdır. Kadayıf hamurunun kenarlarındaki kısımlarını kesmek daha kolaydır. Önce kadayıf hamurunun kenarlarını kesin, sonra kalan hamuru şeritler halinde kesin. Hamurun üst kısmında kalan parçalarını da şerit haline getirerek kullanabilirsiniz. Kadayıf şeritlerinin hazırlanması işlemi bu kadar basittir. Şeritlerin uzunluğunu, yapacağınız ekmek kadayıfı boyutuna göre ayarlayabilirsiniz.

Şerbetin Hazırlanması

Şerbet, ekmek kadayıfının olmazsa olmazıdır. Şerbet yapmak için gereken malzemeler şunlardır: 4 su bardağı su, 4 su bardağı şeker, 1 dilim limon.

Şerbetin yapımı oldukça kolaydır. İlk olarak şeker ve su tencereye konur ve ocağa alınır. Kaynamaya başlayınca 10 dakika daha kaynatılır. Son olarak, limon dilimi eklenir ve ocaktan alınır.

Hazırlanan şerbet, ekmek kadayıfının üzerine gezdirilir. Ekmek kadayıfı şerbeti, tatlıyı nemli ve şerbetli hale getirir. Bu nedenle, şerbetin miktarı önemlidir.

Ekmek kadayıfı şerbeti yapımı oldukça basittir ve hemen hemen herkes tarafından yapılabilir. Şerbeti yaparken ölçülerin doğru olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Tüm malzemeleri doğru oranlarda kullanarak lezzetli bir şerbet elde edebilirsiniz.

Ekmek Kadayıfının Yapımı

Ekmek kadayıfı yapmanın son aşaması pişirme sürecidir. Öncelikle, büyük bir tava kızdırılır ve kadayıf hazırlığı tavanın ortasına yerleştirilir. Ekmek dilimleri yerleştirildikten sonra, kadayıfın üzerine kapak kapatılır ve kısık ateşte yaklaşık 10-15 dakika pişirilir.

Pişirme süreci boyunca ara sıra tavanın sallanarak kadayıfın altının yanıp yanmadığı kontrol edilir. Altın rengi bir kızarıklık oluştuğunda, tavayı ocaktan alıp kadayıfın soğuması beklenir.

Ekmek kadayıfı servis edilmeden önce buzdolabında soğutulursa, daha lezzetli ve damakta hoş bir tat bırakır. Soğuk servis yapmak için, pişirilmiş kadayıf buzdolabında en az bir saat bekletilir.

Ekmek Dilimlerinin Hazırlanması

Ekmek kadayıfı yapımında kullanılan ekmek dilimlerinin nasıl hazırlanacağı oldukça önemlidir. İlk olarak ekmeklerin kabukları kesilir ve iç kısmı küp şeklinde doğranır. Ekmek dilimleri fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Ardından fırından çıkartılıp soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra kahverengi poşete konulup, üzerine ve around kuru soğan dilimleri serpiştirildikten sonra poşet kapatılır ve bir kaç gün buzdolabında saklanır. Böylece ekmeklerin daha kıtır olması sağlanır. Hazırlanan ekmek dilimleri, kadayıf hamuru ile birlikte servis edilir ve servis öncesinde arzuya göre fırında ısıtılabilir. Ekmek dilimlerinin bu özel hazırlık yöntemi, ekmek kadayıfının lezzetini daha da arttırmaktadır.

Kadayıfın Hazırlanması

Kadayıf hamurunun hazırlanması, ekmek kadayıfı yapımının en önemli adımlarından biridir. İlk olarak, kadayıf hamuru için gerekli malzemeler listesini hazırlamalıyız. Bu malzemeler arasında irmik, un ve su yer almaktadır. Bunları karıştırarak hamurun kıvamını elde ediyoruz. Daha sonra kadayıf hamurunu yoğuruyoruz. Hamurun kıvamını ayarlamak için un ilavesi yapabiliriz. Ardından hamur şeritler halinde kesilir ve hazırlanan ekmek dilimlerinin üzerine yerleştirilir. Kadayıf hamuru, ekmek dilimlerinin üzerinde homojen bir şekilde yayılmalıdır. Bu işlemi yaparken yardımcı olması açısından bir spatula veya kevgir kullanabiliriz. Hazırlanan ekmek kadayıfının servise hazır olduğunu gördüğümüzde keyifle tüketebiliriz.

Servis

Ekmek kadayıfı lezzetli olduğu kadar, sunumu da oldukça önemlidir. Servis için öncelikle hazırladığınız ekmek kadayıfını yuvarlak bir servis tabağına alın. Üzerini ceviz, fındık ya da Hindistan cevizi rendesiyle süsleyebilirsiniz. İsteğe göre, üzerine dondurma ya da kaymak da ekleyebilirsiniz.

Afrodizyak etkisi olan bal ile ekmek kadayıfını tatlandırabilirsiniz. Bunun için bir çay kaşığı Balı beş çay kaşığı suyla karıştırıp, kısık ateşte kaynatın ve ılımaya bırakın. Ilındığında ekmek kadayıfının üzerine dökün. Böylece ekmek kadayıfını hem tatlandırmış hem de lezzetini arttırmış olursunuz.

Ekmek kadayıfı servisi için dekoratif detaylar da ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için hazırladığınız meyveleri, dondurmaları ya da krema kabını kullanabilirsiniz. İsterseniz ekmek kadayıfını tek başına servis ederek, üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz. Şerbetini daha fazla çekmesi için birkaç saat buz dolabında bekletip, servis edebilirsiniz.

Yorum yapın